
- Autor: JUDr. Boráková
- apr 25
- Comments (0)
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) upravuje spoločné vlastníctvo manželov k veciam, ktoré nadobudli počas doby trvania manželstva. Subjektmi bezpodielového vlastníctva môžu byť výlučne iba manželia. Bezpodielové vlastníctvo je tak právny vzťah, ktorý nemôže existovať bez manželstva, je viazané výlučne na spojitosť s manželstvom.
Občiansky zákonník uvádza v § 143: „V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej spotrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.“
Možnosti úpravy BSM počas manželstva
Slovenský právny poriadok nepripúšťa zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov ale pripúšťa určitú modifikáciu. Manželia si môžu v rámci platnej právnej úpravy zmeniť podmienky bezpodielového spoluvlastníctva a to čo sa rozsahu a spoločného majetku týka. Pri určení rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva manželov je rozhodujúci čas, kedy bola vec nadobudnutá, spôsob akým bola vec nadobudnutá a účel, na ktorý vec slúži. Z hľadiska vzniku bezpodielového spoluvlastníctva je rozhodujúcou skutočnosťou kedy došlo k nadobudnutiu vlastníctva k veci.
Občiansky zákonník s ohľadom na spôsob nadobudnutia vecí vylučuje niektoré z nich z bezpodielového spoluvlastníctva manželov a to i v prípade ak tieto niektorý z manželov nadobudol počas trvania manželstva. Ako uvádza vyššie § 143 OZ v bezpodielovom spoluvlastníctve nie sú veci, ktoré jeden z manželov získal ako dedičstvo po poručiteľovi, rovnako tak veci získané ako dar, pričom zákon nerozoznáva, či obdarovaný bol iba jeden z manželov alebo obaja. V súvislosti s uvedenou skutočnosťou je nutné spomenúť, že vzájomné darovanie medzi manželmi je možné iba pokiaľ ide o samostatný majetok každého z nich. Darovanie vecí, ktoré sú v bezpodielovom spoluvlastníctve medzi manželmi navzájom zákon nepripúšťa. Do bezpodielového spoluvlastníctva nepatria ani veci vydané jednému z manželov v rámci predpisov o reštitúcii majetku a ani veci, ktoré vzhľadom na svoju povahu slúžia manželovi pre osobnú potrebu alebo pre výkon povolania ako to ustanovuje Občiansky zákonník v § 143. Tiež je nutné zdôrazniť, že do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nemôžeme zahŕňať autorské diela a to ani v prípade ak vznikli počas trvania manželstva. Právna úprava bezpodielového spoluvlastníctva manželov je vytvorená tak, že veci, ktoré nadobudli manželia pred uzavretím manželstva nie sú v ich spoločnom vlastníctve.
Občiansky zákonník ďalej v § 144 hovorí: „Veci v bezpodielovom spoluvlastníctve užívajú obaja manželia spoločne, spoločne uhrádzajú aj náklady vynaložené na veci alebo spojené s ich užívaním a udržiavaním.“
OZ § 145: „(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov, inak je právny úkon neplatný.
(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení obaja manželia spoločne a nerozdielne.“
Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že manželia užívajú veci v bezpodielovom spoluvlastníctve spoločne a nerozdielne.
Občiansky zákonník uvádza v § 146:
„(1) Ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a povinnostiach z bezpodielového spoluvlastníctva, rozhodne súd na návrh niektorého z nich.
(2) Ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť.“

Zánik BSM
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v zásade zaniká zánikom manželstva ale výnimočne zákon pripúšťa aj zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov za trvania manželstva.
Občiansky zákonník § 148 ustanovuje:
„(1) Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
(2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.“
Závažnosť dôvodov, ktoré zakladajú zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva skúma a posudzuje súd sám v rámci súdneho konania. Zistenie, že manželia spolu nežijú alebo, že vyslovia, že sú dané dôvody pre zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva samo osebe nie je rozhodujúce. Súd môže rovnako zrušiť manželstvo aj v prípade ak jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť.
Občiansky zákonník § 148 ustanovuje:
„(1) Na použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov potrebuje podnikateľ pri začatí podnikania súhlas druhého manžela. Na ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním už súhlas druhého manžela nepotrebuje.
(2) Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať len ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.
(3) Ak podnikateľskú činnosť po zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov vykonáva podnikateľ spoločne alebo s pomocou manžela, ktorý nie je podnikateľom, rozdelia sa medzi nich príjmy z podnikania v pomere určenom písomnou zmluvou, ak takáto zmluva nebola uzavretá, rozdelia sa príjmy rovným dielom.“
Požiadavka na písomnú zmluvu o rozdelení príjmov medzi manželmi musí byť dodržaná, inak je v tomto prípade zmluva neplatná. Bezpodielové spoluvlastníctvo popri vyššie uvedených okolnostiach zaniká tiež priamo zo zákona a to, ak bol v trestnom konaní vyslovený trest prepadnutia majetku odsúdeného manžela podľa ustanovení Trestného zákona.

Vyporiadanie BSM
Občiansky zákonník ustanovuje, že po zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa má vykonať jeho vysporiadanie.
Občiansky zákonník § 149 uvádza:
„(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vysporiadanie podľa zásad uvedených v § 150 OZ.
(2) Ak dôjde k vysporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vysporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vysporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vysporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
(5) Ak sa po vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka uvedená v odseku 4.“
Právo vysporiadať si spoločný majetok majú manželia pokiaľ sú nažive. Ak dôjde k zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov smrťou jedného z nich vyporiadanie spoločného majetku sa uskutoční medzi pozostalým manželom a dedičmi zomretého manžela. Občiansky zákonník vo všeobecnosti predpokladá, že manželia sa vysporiadajú dohodou a až v prípade ak sa táto neuskutočnila rozhodne o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva súd.
Uplynutím trojročnej lehoty podľa § 149 ods. 4 OZ zaniká manželom právo na vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva dohodou a tiež právo na podanie návrhu na vysporiadanie príslušnému súdu. V takomto prípade zákon predpokladá nevyvratiteľnú domnienku podľa ktorej sa manželia vysporiadali.
Občiansky zákonník § 149 uvádza: „Pri vysporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.“
Výsledkom vysporiadanie manželov po zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov má byť určenie konkrétnych vecí, ktoré ostávajú vo výlučnom vlastníctve jedného a druhého manžela, pričom hnuteľné ako i nehnuteľné veci môžu ostať aj po skončení manželstva v ich spoluvlastníctve, ak sa obaja dohodli alebo tak rozhodol na návrh jedného z nich súd. Tu je nutné zdôrazniť ako už bolo uvedené v predchádzajúcom texte, že manželia môžu modifikovať rozsah bezpodielového spoluvlastníctva dohodou uzavretou pred jeho zánikom. Dohodou o rozšírení alebo zúžení bezpodielového spoluvlastníctva sa manželia môžu odchýliť od zákonnej úpravy avšak iba v medziach, ktoré zákon povoľuje. Takáto dohoda musí mať formu notárskej zápisnice.
V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.