Dodanie tovaru a vznik daňovej povinnosti v tuzemsku

Vo vzťahu k daňovej sústave Slovenskej republiky je dodanie tovaru a na neho viazaný vznik daňovej povinnosti upravený osobitným zákonom, a to zákonom č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v platnom znení. Právna úprava obsiahnutá v zákone o DPH je plne harmonizovaná  s právom Európskej únie, pričom dodanie tovaru podliehajúcemu dani z pridanej hodnoty upravuje predovšetkým smernica Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty. Daň z pridanej hodnoty predstavuje  univerzálnu daň, ktorou sa zdaňujú nielen tovar, ale i služby, a to v každej fáze jeho distribúcie a výroby.

Dodaním tovaru na účely vzniku zdaniteľného plnenia vo všeobecnosti rozumieme prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník. Ustanovenie § 8 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v platnom znení sa vzťahuje nielen dodanie tovaru v tuzemsku, ale i na jeho dodanie z iného členského štátu. Pre dodanie tovaru, na ktorý zákon viaže vznik daňovej povinnosti je preto rozhodujúci prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník.

Na účely zákona o DPH sú hmotným majetkom:

  • hnuteľné veci,
  • nehnuteľné veci,
  • elektrina, plyn, voda, teplo, chlad a podobné nehmotné veci,
  • bankovky a mince, ak sa predávajú na zberateľské účely za inú cenu, ako je ich nominálna hodnota, alebo za inú cenu, ako je prepočet ich nominálnej hodnoty na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, v deň predchádzajúci dňu predaja bankoviek a mincí,
  • dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy,
  • odovzdanie tovaru na základe nájomnej zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky.

Dodaním tovaru  v tuzemsku je aj prevod vlastníckeho práva k hmotnému majetku za náhradu alebo protihodnotu na základe rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona, ako i premiestnenie tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby, z tuzemska do iného členského štátu, ak je tento tovar odoslaný alebo prepravený touto osobou alebo na jej účet do iného členského štátu na účely jej podnikania. Takéto premiestnenie sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu okrem premiestnenia tovaru podľa § 8 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v platnom znení . V nadväznosti na vyššie uvedené daňová povinnosti pri dodaní tovaru v tuzemsku vzniká vždy dňom dodania takéhoto tovaru, teda dňom, kedy kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania tovaru, teda dňom vzniku zdaniteľného plnenia deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania tovaru deň odovzdania stavby. Rozhodujúca úprava vzniku daňovej povinnosti pri dodaní tovaru je obsiahnutá v § 19 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v platnom znení.

Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v platnom znení neupravuje, ani bližšie nešpecifikuje pojem „ prevod práva nakladať s tovarom ako vlastník“, a to i napriek skutočnosti, že jeho výklad nie je vždy bezproblémový a jednoznačný.  Správca dane, ako i daňový subjekt mnohokrát uvedený  pojem interpretujú rôzne. „Prevod práva nakladať s tovarom ako vlastník“ predstavuje takzvané ekonomické vlastníctvo k tovaru. Platná právna úprava však pojem ekonomické vlastníctvo k tovaru nepozná, avšak zo samotného obsahu pojmu možno u viesť, že ide o oprávnenie, respektíve možnosť s tovarom disponovať ako vlastník, pričom táto dispozícia,  oprávňuje konkrétnu osobu k jeho následnému ďalšiemu prevodu na iný subjekt. Ekonomické vlastníctvo k tovaru nemožno vykladať v kontexte nadobudnutia vlastníckeho, ako výlučného a absolútneho panstva nad vecou podľa Občianskeho zákonníka. Takýto výklad by bol v rozpore s ustanovením § 19 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v platnom znení. V nadväznosti na uvedené je preto dňom dodania tovaru, a teda dňom vzniku daňovej povinnosti deň, kedy dôjde medzi predávajúcim a kupujúcim, odberateľom a dodávateľom, k reálnemu fyzickému odovzdaniu a prevzatiu tovaru na podklade zaplatenej kúpnej ceny.

S otázkou ekonomického vlastníctva k tovaru a „prevodom práva nakladať s tovarom ako vlastník“ sa vo svojej judikatúre zaoberá i Európsky súdny dvor, pričom pre ilustráciu možno poukázať na rozsudok vo veci SAFE, kde Európsky súdny dvor vyslovil, že ekonomickým vlastníctvom k tovaru je akýkoľvek prevod majetku jednou zmluvnou stranou na stranu druhú, ktorý túto oprávňuje s predmetom prevodu fakticky nakladať ako vlastník. V danom prípade  nie je rozhodujúci samotný prevod vlastníctva. Je nutné poukázať na skutočnosť, že k samotnému „prevodu práva nakladať s tovarom ako vlastník“ nemusí prísť súčasne s prevodom vlastníckeho práva, respektíve k tomuto prevodu nemusí prísť vôbec. Za určitých okolností môže nestať situácia, kedy zmluvná strana prevedie právo nakladať s tovarom ako vlastník na inú zmluvnú stranu skôr alebo neskôr ako dôjde k prevodu vlastníctva k tovaru.  Príkladom môže byť situácia, keď si kupujúci a predávajúci dohodnú na vyčlenení tovaru pre kupujúceho v sklade predávajúceho, v takomto prípade je „právo nakladať s tovarom ako vlastník“ na kupujúceho prevedené až v okamihu, kedy je kupujúcemu umožnené s tovarom fakticky nakladať a tento predať tretej osobe.

Skutočnosť, či k reálnemu dodaniu tovaru došlo býva mnohokrát predmetom dokazovania v daňovej kontrole, kedy má správca dane oprávnené pochybnosti o dodaní tovaru, a to predovšetkým vo vzťahu k uplatneniu nadmerného odpočtu na dani z pridanej hodnoty za dodanie tovaru. Správca dane často nesprávne vykladá pojem „prevod práva nakladať s tovarom ako vlastník“ ako nadobudnutie vlastníckeho práva, pričom i keď obsahovo nejde o nadobudnutie vlastníckeho práva k tovaru, samotný pojem „nadobudnutie, respektíve nenadobudnutie vlastníctva“ je  mätúci.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.