Lehota na podanie daňového priznania za rok 2024 a jej predĺženie

Fyzická osoba má za zdaňovacie obdobie roku 2024  povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov v roku 2025 vtedy, ak jej zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie 2024 presiahli sumu 2 823,24 eur.  Povinnosť fyzickej osoby  podať daňové priznanie upravuje § 49 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Daňové priznanie je povinná  podať aj fyzická osoba, daňovník, ktorého celkové zdaniteľné príjmy nepresiahli uvedenú sumu, ale vykazuje daňovú stratu. Daňovník, ktorý poberal v roku 2024 len príjmy zo závislej činnosti, t. k. zo zamestnania na území SR, môže požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. V takom prípade bude jeho daňová povinnosť splnená a daňové priznanie nepodáva.  Daňové priznanie podáva daňovník, hoci aj nie je povinný zo zákona toto podať, vždy ak ho na podanie daňového priznania  daňový úrad vyzve. 

Pokiaľ fyzická osoba  podáva daňové priznanie listinne, môže ho podať na ktoromkoľvek daňovom úrade, neskúma sa miestna príslušnosť daňovníka. Fyzická osoba, ktorá je podnikateľom podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka a je registrovaná pre daň z príjmov, má povinnosť podať daňové priznanie elektronicky.

Lehota podania daňového priznania

Daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2024 je fyzická osoba povinná podať v termíne do 31.3.2025 a v tejto lehote povinná daň aj zaplatiť.  Lehotu na podanie daňového priznania si môže každá  fyzická osoba  aj právnická osoba predĺžiť:

  • najviac o 3 celé kalendárne mesiace, a to podaním oznámenia o predĺžení lehoty príslušnému správcovi dane (na ktoromkoľvek daňovom úrade) najneskôr do 31.marca 2025,
  • najviac o 6 celých kalendárnych mesiacov, ak boli súčasťou príjmov fyzickej osoby za rok 2024 zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, (s výnimkou daňovníka v konkurze) a to podaním oznámenia o predĺžení lehoty príslušnému správcovi dane najneskôr do 31.3.2026.

Fyzická osoba môže  podať  oznámenie len na predpísanom tlačive, ktoré je označené OZN493v24. V oznámení je daňovník povinný uviesť novú lehotu, ktorou môže byť iba koniec kalendárneho mesiaca. V tejto novej lehote je daňovník povinný podať daňové priznanie a vypočítanú daň zaplatiť.  Podnikateľ, t.j . fyzická osoba, ktorá je podnikateľom podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka a je registrovaná pre daň z príjmov, má povinnosť podať Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania za rok 2024 na predpísanom tlačive elektronicky.

Daňové priznanie a príjmy zo zahraničia

V lehote do konca septembra 2025  môže  na základe oznámenia  podať daňové priznanie  daňovník, ktorý má príjmy plynúce zo  zdrojov v zahraničí.  Zákon o dani z príjmov  presne  nevymedzuje pojem „príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí“.  Na základe  medzinárodného  daňového   práva  sa zdroj príjmu nachádza v tom štáte, kde je vykonávaná činnosť generujúca príjem, alebo umiestené aktívum, ktoré generuje príjem, či už z titulu jeho vlastníctva alebo scudzenia.

Pre posúdenie príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí je potrebné vychádzať z ustanovenia  § 16 ods. 1 zákona o dani z príjmov, ktorý definuje, či je zdrojom príjmov v SR.  U  príjmov z činnosti (aktívne príjmy)  je rozhodujúcou skutočnosťou pre posúdenie zdroja príjmov štátne územie, v ktorom sa činnosť fyzicky vykonáva. Príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí   sú príjmy  plynúce z činnosti  vykonávanej v zahraničí (napr.  prostredníctvom stálej prevádzkarne umiestnenej v zahraničí).

U príjmov  z nakladania s majetkom (pasívne príjmy) je rozhodujúcou skutočnosťou pre posúdenie zdroja príjmov rezidencia osoby, ktorá tento príjem vypláca, resp. umiestnenie  nehnuteľnosti. Príjmy  z nakladania  s majetkom  plynúce zo zdrojov  v zahraničí sú príjmy plynúce od platiteľa, ktorý je rezidentom  iného štátu (napr. licenčné poplatky  vyplácané  rezidentom zo zahraničia), resp. príjmy  z nakladania  s nehnuteľnosťou  umiestnenou v zahraničí (napr. príjmy z prenájmu nehnuteľnosti umiestnenej v zahraničí). V prípade, že by išlo napr. o fyzickú osobu, ktorá má odberateľa práce alebo služby  v zahraničí, resp. ak daňovníkovi plynú príjmy z predaja tovaru, alebo poskytnutia služby na území Slovenskej republiky od odberateľa so sídlom v zahraničí, táto skutočnosť  nie je dôvodom na predĺženie lehoty na podanie daňového priznania daňovníka.

Kde sa podľa medzinárodného daňového práva nachádza zdroj príjmu?

Na základe  medzinárodného  daňového   práva  sa zdroj príjmu nachádza v tom štáte, kde je

  • vykonávaná činnosť generujúca príjem, alebo
  • umiestené aktívum, ktoré generuje príjem, či už z titulu jeho vlastníctva alebo scudzenia.

Rovnako   ustanovenie § 2 písm. f) zákona o dani z príjmov, v ktorom je definovaný predmet dane, je odvodené od tejto filozofie, preto  definuje predmet dane vo vzťahu k daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou.  Predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. V zmysle § 2 písm. d) zákona o dani z príjmov daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou je fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.